Budapešť

LCR Den 10. Téměř doma

Tento den je náš cíl vesnička na hranicích slovenska a česka, kde bydlí Lucky babička. Jdeme najít nejbližší pítko a u dětského parku dáváme „Sprchu“ v pítku a vaříme ukradenou kukuřici.

Vařená kukuřice ke snídani

Jdeme skrz město na benzínky. První je absolutně mrtvá, když přijede auto, pokračuje na Balaton. Přemýšlíme, jestli radši nejet k vodě. Nakonec zastavuje pár, který nás hodí alespoň na benzínku o několik kilometrů dál, která na mapě vypadala větší a nadějnější. Potkáváme na nich smutný pár z Holandska, který už na ní přešlapuje prý 2 hodiny, a nemůžou se nikam dostat. Rozhodneme se, že nechceme dopadnout jako oni. Lepší nápad bude, vzít to směr Slovensko přes okrsky. Lucce a Davidovi zastavuje za pár minut mladík, který bohužel nemá v autě místo pro nás. Tak tiše závidíme a doufáme, že ani my nebudeme čekat dlouho.

Budapešť selfie
jedna společná z Budapešti

Já, už nějaký zmožený čekáním, lehám si na trávník a Vojta s celkem dobrou náladou stopuje. Najednou zastavuje starší pár s karavanem, mířící na dovolenou. My nadšeni nastupujeme, dostáváme čokoládového šneka a vodu. Po cestě zjišťujeme, že pán zavezl Lucku s Davidem zpátky na mrtvou benzínku s tím, že odtud se jim bude nejlépe stopovat směrem, kam chtějí. Holky s koštětem, se zase plácají na dálnici před Budapeští, kde je někdo vyhodil.

obytná dodávka
Nejdeme vlastně v karavanu nýbrž zase v některém z vylepených VW, tento má dokonce i sprchu.

My se necháváme vyhodit na hranicích se Slovenskem v Komárnu. Zde uděláme rychlý nákup a jdeme k silnici směrem na Nové zámky. Paní co zastavuje vedle nás, jelikož na někoho čeká, nás ubezpečuje, že tady bydlí zlí lidé a že nám rozhodně nikdo nezastaví. Sotva to dořekne, zastavuje nám auto, Chorvat! Chorvati tedy staví pouze na Slovensku, v Chorvatsku rozhodně ne. Dále nám zastavují pán ze synem a připomínají, ať si nedáváme batohy do kufru, aniž by jeden z nás nastoupil, aby nám s nimi náhodou neujeli. Vypráví nám, jak u sebe doma dříve provozovali něco jakou couchsurfing [1]. Zajíždí si s námi opravdu daleko, až skončíme na přímé cestě k našemu cíli, asi 25km do Jablonice. Dostáváme ovoce, a oni odjíždí do Bratislavy. Tento den jsme nejrychlejší ze všech, David s Luckou jsou ještě kus za námi a my doufáme, že na ně nebudeme dlouho čekat. Máme totiž spát u její babičky, oni to musí dneska zvládnout. My spokojeně stopujeme a zastavuje nám starší pár, který dříve stopoval po Itálii, a řeknou, že nemají nic, co by nám dali, tak že nás tedy hodí, až tam kam potřebujeme, i když bydlí o 10 kilometrů blíže. Už zbývá počkat na „Nevyměknem“, kteří přijíždějí asi hodinku po nás. Přicházíme do domu Lucky babičky a cítíme se, jako když jsme vyhráli. Střecha nad hlavou, sprcha, jídlo. Dlouho jsme nebyli takto spokojeni. Poté jdeme popít domácí víno s dalšími členy rodiny a vyprávět jim zážitky z cest.

 

 [1] couchsurfing je možnost ubytování pro cestovatele zdarma, prostě vás někdo nechá přespat u sebe doma.