Stopnutá ponorka

LCR Den 3. – Do Chorvtaska stopnout si ponorku

Probouzíme se vedle dálnice na pozemku kdovíkoho, poštípaní od komáru v 5 ráno, snídáme snickers a pouštíme se do stopování, na podle všeho nejlepším místě v Lublani. Což nám potvrdí i starší paní, která přijde k silnici, zamává nad hlavou pěti eurovkou a do minuty odjíždí „Takhle se to dělá“ říkáme si.

podepsané týmy na druhé straně značky
Stopařské místo, kde rozhodně nejsme první!

Netrvá to ani půl hodiny a přichází další zajímavý pán, který sem přišel také stopovat. (kvůli jeho neobvyklému vzhledu, který jsme ale už někde viděly, si vysloužil ihned přezdívku DJ Paul Bulva) Je sice rychlejší než my, nás ale nabírá několik desítek minut po něm pán s dětmi na zadní sedačce, mířící ke Slovinskému moři. Hrozně ho zajímaly naše česká jídla, tak jsme se mu snažili vysvětlit, jak se vaří svíčková, ačkoli jsme to sami pořádně nevěděli.

Pán, který nás vzal z Lublaně, vzadu veze své děti
Řeč byla hlavně o jídle a pána zajímala nejvíce svíčková.

Dále nás nabírá zvláštní, ale hodně usměvavá paní. Také dříve stopovala, tak prý musela zastavit, jelikož si nebyla jista, jestli nečekáme moc dlouho. Poté nás nechává hádat její práci. Zjišťujeme, že v Rakousku jsou asi 2% automechaniků ženy a ona je jednou z nich. Po cestě se dozvídáme o tragické události v Rakousku[1]. Jelikož jsme před mostem na ostrov, kde je náš další checkpoint Krk, domluvíme se, že tam dojedeme a pak si řekneme co dál.

 [1] událost – na checkpointu v Rakousku se stala nehoda a jedna z účastnic závodu se utopila ve vodopádu, zřejmě vlastní vinnou. Plnění výzvy za tuto událost nemohlo.

Automechanička z Rakouska
Dáma, do které by jste neřekli, že vám spraví auto raz, dva

Po asi 15 minutách, které teda byly hodně dlouhé, jelikož bylo pravé poledne a asi 36 stupňů ve stínu (my stopovali na sluníčku, protože nebyla jiná možnost) nám zastavil pár, který mířil do Krku na dovolenou. Shodou náhod jsme zjistili, že Uro, pracuje v půjčovně člunů na jezeře Bled, kde jsme byly před pár týdny. Dovezli nás až k moři a ukazují nám, kde by bylo možné se večer vyspat.

Stopařka, která se nám hodí, nalezena u popelnice
Nějaký stopař už tu byl před námi, tak si to půjčíme

Ačkoliv jsme měly za sebou 2 denní cestu bez nějaké velké pauzy, skočili jsme do moře a užívali si chvilku klidu vyvalení na pláži. jelikož se nám Krk  velice zalíbil, rozhodli jsme se, že tu zůstaneme alespoň dnes. Jelikož je v Krku mnoho čechů, náš hlad byl veliký a chuť utrácet peníze malá, oslovili jsme českou rodinu, pomohli jim složit stan a dostali chleby se slaninou, hořčicí a 20 kun, všechny peníze které u sebe měly, nám dali.

Česká rodinka v Krku
Ještě že jsou všude češi, co vás nenechají umřít hlady (ano, v ruce držíme ten chleba 😀 )

Při volných chvílí jsme se snažili vymyslet, jak splnit výzvy zadané tvůrci lowcostrace. Např. řídit ponorku, to je přeci nemožné říkáme si. Napadlo nás ale, že v přístavu jsou takové výletní ponorky pro turisty, že by…? Postupně na Krk přijížděli další týmy. První, se kterými jsme se setkali, byl tým „Nevymněknem“. V tuto chvíli ještě vůbec netušíme, co pro nás toto setkání znamená do budoucna. Vyrážíme na nákup do Lidlu, který byl trochu z ruky. Po cestě nám oznamují, že se jim povedlo si domluvit zadarmo svezení ve vyhlídkové polo-ponorce (ano, dostali úplně stejný nápad jako my, jenom byly rychlejší), tak jsme říkali, že je jdeme zkusit ukecat taky, nemáme co ztratit. Povedlo se, všichni 4 sedíme v ponorce a k dotáhnutí této výzvy dokonce stačilo, aby se Lucka zeptala, jestli může chvíli řídit a slavné video bylo na světě. Výzva, která se zdála jako absolutně nemožná, byla splněna!

Stopnutá ponorka
Vyhlídková plavba za 100 kun, pro 4 lidi zdarma (akrobatické výkony mořské panny jako bonus)

U fontány ve městě se setkáváme s dalším týmem. Dáváme dohromady provedení výzvy v Krku – Buskování[2] v centru, které bude obsahovat jazykolam „Strč prst skrz Krk“. Přijíždí další týmy, které mají dokonce u hudební nástroje, a dáváme dohromady osmičlenný tým. Když máme natrénováno, Lucka s Davidem a vojtou ještě uspořádají menší plavecký turnaj v malé, ale dlouhé fontáně a jde se na malé náměstíčko.

fontána v Krku
Fontána, ve který byl uspořádán plavecký turnaj

Přidáváme několik českých písní a sklízíme pro nás celkem veliký úspěch. Vyděláváme asi 1000 korun za dvě hodiny. (v 10ti lidech)

 [2] buskování – vydělávání peněz na ulici, nikoliv žebráním, nýbrž zpíváním, tančením, prostě čímkoli co zabaví kolemjdoucí lidi, kteří vám poté hodí nějakou tu korunu.

vydělané kuny
Naše prví vydělané peníze na cestě, jsme na sebe pyšní

Peníze sice máme, ale toužíme si zkusit „vyžebrat“ nějaké jídlo. Napoprvé jsme úspěšní a dostáváme 2x výborné hranolky a ke spokojenosti nám už jenom chybělo si koupit zmrzlinu. Takže Hranolky a zmrzlina – zrovna jedna z těch lepších lowcostových večeří.

vyžebrané hranolky
Vojta už se nemůže dočkat

Na ostrov dorazilo dalších několik týmů, které jsme všechny dovedli na místo u moře, kde jsme společně složili hlavu. Ještě před spaním jsme v kolečku seděli v moři s lahví vína a pozorovali padající perseidy. Takové momenty zůstávají nezapomenutelné.

Pořádná nálož hranolek za jednoduché zeptání